Gå til hovedindhold
Aktuelt

Nye Covid-19 tiltag medfører skærpede restriktioner hos Nota.

På baggrund af regeringens skærpede restriktioner har Nota set sig nødsaget til at indføre ændringer. Dette kommer desværre til at påvirke produktionen.
7. januar 2021
ark med punktskrift

Produktion opretholdes for Notas mest udsatte medlemmer

’Vi følger naturligvis sundhedsmyndighedernes anvisninger meget nøje,’ lyder det fra Notas direktør, Michael Wright.

’Mens vi er meget opmærksomme på vores medarbejderes helbred, så er vi samtidig meget bevidste om vores ansvar over for nogle af vores mest sårbare medlemmer, herunder døvblinde, blinde og stærkt svagsynede.

’Vi ved fra den kontakt vi har med vores medlemmer, samt de interesseorganisationer vi har et nært samarbejde med, at vores lydbøger og eksempelvis punktskrift, er vitale for, at medlemmerne kan få input og information udefra. Uden vores services risikerer de at blive isoleret, især når Covid-19 også sætter restriktioner for besøg.

Derfor vil Nota bestræbe sig på at sikre opretholdelsen af de vigtigste services over for vores brugere og især de mest sårbare og udsatte medlemsgrupper såsom døvblinde, blinde og stærkt svagsynede samt elever og studerende under SPS-ordningen.

Således skal de mest udsatte ikke mangle information, og elever og studerende kan fortsætte deres studier og skolegang til trods for Covid-19.’ forklarer Michael Wright.

Forståelse for hinandens situationer

Som et resultat af de skærpede restriktioner har Nota valgt at prioritere den begrænsede punktproduktion til primært at være målrette t døvblinde, der ikke har andre muligheder. Michael Wright er sikker på, at der er fuld forståelse for dette:

’Vi har altid haft en god opbakning fra vores mange medlemmer og de har vist forståelse for hinandens situationer’, forklarer Michael Wright. ’Vi servicerer både blinde, døvblinde, stærkt svagsynede, ordblinde og andre der har vanskeligheder ved at læse trykt tekst.

Det er forskellige vilkår der gør sig gældende, men i foråret, da den første bølge af Corona kom til landet, fik vi ros for, at vores medlemmer ikke kunne mærke et nævneværdigt fald i vores service. Vi håber, at dette fortsat vil gøre sig gældende, til trods for, at vi må begrænse produktionen.

Notas bibliotek er altid åbent

’Vi forstår, at nogle medlemmer foretrækker at læse selv, via punkt. Her har vi valgt primært at målrette den begrænsede produktionen af punkt til  døvblinde. Vi håber samtidig, at punktlæsere vil vælge lyd, imens nedlukningen står på. De er i hvert fald meget velkomne som lydlånere også.

At låne lyd- og e-bøger er der rig mulighed for. For mens andre biblioteker og kulturinstitutioner desværre må holde lukket, så er det stadig muligt at låne bøger online på www.nota.dk/bibliotek, samt i Notas app, døgnet rundt.

’Det er vores store force, at vi er næsten fuldstændig automatiserede og kan udlåne på de bøger, der allerede er i vores bibliotek’ forklarer Michael Wright.

’Derfor er vi også ganske sikre på, at vi også denne gang kan leverere et tilfredsstillende serviceniveau for vores medlemmer. Samt huske på, at vi har over 29.000 lydbogstitler at gå i gang med. Så der skulle være noget klar til alle’.

Konkret betyder de skærpede restriktioner hos Nota at følgende områder er i særlig fokus:

  • Punktproduktion målrettes primært til døvblinde.
  • CD-produktion af litteratur og tidsskrifter m.m. opretholdes og distribueres som hidtil
  • Skole- og studieservice betjenes som hidtil
  • Indmeldelse betjenes som hidtil
  • Nota.dk/bibliotek og Notas app har fortsat døgnåbent for læsning, streaming og download